Kada maškare zavladaju

(Preuzmite pozivnicu za izložbu u PDF formatu)

Na širokom prostoru Evrope i Balkana u periodu promene godišnjih doba – od zimskog do letnjeg solsticija vreme je kada treba umilostiviti zle sile i osigurati plodnost useva i blaga, ali i potvrditi ujedinjenost zajednice ljudi. To je period kada kreću obredne povorke, igrajući i pevajući, i uspostavljaju ravnotežu u prirodi utičući na prirodu svojom pesmom i igrom.
Pri tako važnim prilikama idu povorke koledara, vučara, babara, džemalara, zvončara, tu su i kukeri, čarojice, eškari, babugeri, vasiličari, surovaračkari, lesnici, starci, dedovi, kao i lazarice, kraljice, dodole, peperude, peperuge, prporuše... Povorke sa akterima tačno određenih funkcija pevaju pesme specijalno namenjene i sačuvane za tu priliku.
Tekstovi njihovih molbenih pesama sežu u davnu prošlost, a njihovu starost potkrepljuje jednostavnost melodije i ritma. Maskirani učesnik povorke obraća se božanstvima - umilostivljuje ih, zaklinje na pomoć, stiče njihovu moć pod maskom, govori njihovim glasom (peva ili svira), uspostavlja most do onostranog,
nadzemaljskog.
Strukturalno – morfološki obredne povorke i njihov muzički model obiluju opozicijama kojima je kultura podarila simboliku. U zavisnosti od vremena kada se izvode one su zimske i letnje, izvode se u toku dana ili noći, izvode ih žene ili muškarci, pripadaju zemljoradničkoj ili stočarskoj sredini, izvode se u tačno (ili okvirno) određeno vreme ili su „bezvremene“ - kada se ukaže potreba. Po mestu gde se izvode to je ophod oko najudaljenijih tačaka atara ili sredselo, kuća ili dvorište, kao i potreba ulaska u kuću ili njegova zabrana; zatim, da li je to šetnja, hod ili igra, krupnim ili sitnim koracima, „duga“ ili „kratka“ igra, sa ili bez rekvizita, gde je igra u domenu principa delegacije ili participacije svih članova zajednice, istih ili različitih funkcija u povorci, uz prisutnost maski, svečane odeće ili nagosti, sa dramskim elementima ili bez njih, uz pratnju instrumenata ili čisto vokalna…
Obredne povorke uspele su da sačuvaju i prenesu obrednu muziku, pesmu i igru, iz duboke starine do naših dana.


Dragana Miloradović-Nikolić, dipl. etnolog, arhivist,
Istorijski arhiv Požarevac

 

Povratak na početnu stranu