ЋирилицаЛатиница КонтактЈавне набавке


 

ARHIVALIJA MESECA

 

2


3

 

4

 

ISSN (Online) 2812-9636

ИНСТИТУЦИЈА
:
ИСТОРИЈСКИ АРХИВ ПОЖАРЕВАЦ

ГЛАВНИ И ОДГОВОРНИ УРЕДНИК:
Др Јасмина Николић, директорка Историјског архива Пожаревац


АУТОР И УРЕДНИК ПОРТАЛА:
Др Јасмина Николић


ТЕХНИЧКИ УРЕДНИК:
Александра Богдановић

 

АУТОРИ:
Др Јасмина Николић
Др Драгана Милорадовић
Др Маријана Мраовић
Наташа Милошевић Дулић
Мирјана Степановић
Павле Р. Срдић
Дубравка Дуца Марковић


ПОЧЕТАК
1.10.2021.

СТАТУС:
У току
___________________________

КОНТАКТ ПОДАЦИ:
ИСТОРИЈСКИ АРХИВ ПОЖАРЕВАЦ
ДР ВОЈЕ ДУЛИЋА 10
12000 ПОЖАРЕВАЦ
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
www.arhivpozarevac.org.rs
info@arhivpozarevac.org.rs
+381.12.523.082

 

1

АРХИВАЛИЈА МЕСЕЦА – ДЕЦЕМБАР 2024.

 

   Arhivalija decembar 2024

ПРВА ПРОЛЕТЕРСКА БРИГАДА

 

Врховни штаб Народноослободилачких партизанских одреда Југославије је од половине октобра до краја новембра 1941. године имао своје седиште у ослобођеном Ужицу. Поред Врховног штаба НОПОЈ, у Ужицу је био смештен Централни комитет КПЈ, Централни комитет СКОЈ,  Главни штаб НОПО Србије, Главни народноослободилачки одбор Србије и низ других организационих јединица Народноослободилачког покрета. Ужице је постало организациони и логистички центар устанка, одатле су партизанске јединице биле снабдеване оружјем и муницијом, одећом и обућом, пропагандним и агитационим материјалом.

Након Прве непријатељске офанзиве, у децембру 1941. године, Врховни штаб Народноослободилачких партизанских одреда Југославије се са већим делом партизанских јединица повукао у Санџак, а потом у Источну Босну. Уследила је реорганизација постојећих партизанских јединица и нова фаза у развоју борбе партизанског покрета отпора која је отпочела формирањем Прве пролетерске народно-ослободилачке ударне  бригаде и усвајањем Статута пролетерских народно-ослободилачких ударних бригада (којим је формирано, у току трајања ратних дешавања, 240 бригада Народноослободилачке војске Југославије).

Прва пролетерска народно-ослободилачка ударна бригада формирана је 21. децембра 1941. године у Рудом. Одлуку о формирању бригаде донео је Централни комитет КПЈ, а формирао ју је Врховни командант НОВ и ПОЈ Јосип Броз Тито. На дан формирања Прва пролетерска бригада имала је у свом саставу шест батаљона: четири батаљона из Србије и два батаљона из Црне Горе, укупне јачине 1.200 бораца. Застава Бригаде била је црвена и на средини поља налазила се петокрака звезда са српом и чекићем, а на рубу краја копља били су извезени иницијали бригаде.

Први командант Бригаде био је Коча Поповић, а политички комесар Филип Кљајић Фића. Прва борба Бригаде, код села Гаочића и Миоча, 22. децембра 1941. године славила се као Дан Југословенске народне армије.

Прва пролетерска народно-ослободилачка ударна бригада  је на свом ратном путу прешла више од 20.000 километара. У њеним борбама борило се више од 22.000 припадника Народноослободилачког покрета. Имала је више од 7.500 погинулих, рањених и несталих бораца, а избацила је из строја неколико хиљада непријатељских војника. Из редова Прве пролетерске народно-ослободилачке ударне бригаде проглашено је, након ратних дешавања, осамдесет три народна хероја.

У години обележавања 80 година од почетка Другог светског рата и 80 година од формирања Прве пролетерске ударне бригаде, поделили смо са вама фотографију из ослобођеног Ужица из децембра 1941. године.

Фотографија:  Партизанска застава у ослобођеном Ужицу, 1. децембар 1941.
(Историјски архив Пожаревац, Дигитална збирка Драгана Шалера)

Одабрала: др Маријана Мраовић, архивски саветник и научни сарадник