ЋирилицаЛатиница КонтактЈавне набавке

Вести

РЕДАКЦИЈА ВРХУНСКОГ ЧАСОПИСА НАЦИОНАЛНОГ ЗНАЧАЈА „ЗАПИСИ – ГОДИШЊАК ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ“ ОДРЖАНА 30. АВГУСТА 2024. У ИСТОРИЈСКОМ АРХИВУ У ПОЖАРЕВЦУ
У Историјском архиву Пожаревац у Пожаревцу, 30. августа 2024, одржана је седница међународне редакције врхунског часописа националног значаја „Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац”, на којој је разматрано, вредновано и прихваћено за објављивање у овогодишњем 13. броју, 27 радова 31 аутора из 19 институција из Републике Србије, Републике Хрватске, Републике Северне Македоније и Федерације Босне и Херцеговине.

NAjava događaja

Од укупног броја радова, 3 прилога обрађује теме из области архивске теорије и праксе, 12 из историографије, док 12 прилога доноси приказе изложби, новообјављених публикација, међународних научних конференција и реализованих програмских активности институција.

Redakcija časopisa Zapisi 2024

Редакција је радила у саставу: др Јасмина Николић, главни и одговорни уредник (Историјски архив Пожаревац), проф. др Александар Растовић (Историјски институт САНУ Београд), проф. др Ивана Крстић Мистриџеловић и проф. др Радован Радовановић (Криминалистичко-полицијски универзитет Београд), др Момчило Исић (Институт за новију историју Србије Београд), др Маријана Мраовић (Војни архив Министарства одбране Републике Србије), др Драгана Милорадовић (Историјски архив Пожаревац), доц. др Влатка Лемић (Свеучилиште у Загребу и ICARUS), мр Данијела Мрда (Архив Босне и Херцеговине у Сарајеву), мр Димитар Богески и Светлана Успрцова (Државни архив Републике Северне Македоније у Скопљу) и Слободанка Цветковић (Историјски архив Пожаревац).

Redakcija casopisa ZApisi 2024

Подсећамо, часопис „Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац“ је у категорији М51 – врхунски часопис националног значаја. Сви до сада објављени бројеви часописа (2012-2023) доступни су у електронском облику на сајту Историјског архива Пожаревац – у одељку Издавачка делатност и Дигитализована издања Историјског архива Пожаревац.
Погледајте неколико фотографија са редакције часописа.
Погледајте ТВ-прилог САТ ТВ.

110 ГОДИНА ОД ПОЧЕТКА ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА - ПОГЛЕДАЈТЕ НАУЧНУ МОНОГРАФИЈУ И СЕТ АРХИВСКИХ ФОТОГРАФИЈА „СРБИЈА И БРАНИЧЕВО У ВЕЛИКОМ РАТУ, 1914-1918 “
Поводом обележавања 110 година од почетка Првог светског рата - омогућили смо поновно прегледање монографије и сета архивских фотографија „Србија и Браничево у Великом рату, 1914-1918“. Настала у сарадњи Историјског архива Пожаревац, Војног архива Министарства одбране Републике Србије и Института за савремену историју 2014. године, монографија групе аутора доноси једновремену причу о ратним дешавањима у Србији у Првом светском рату и њиховом одразу на једну мању средину као што је Браничево, посредством визуелизације ратних догађаја кроз презентацију архивских докумената и фотографија. Монографију и сет архивских фотографија у издању Историјског архива Пожаревац, које је подржао Град Пожаревац, можете погледати на линковима:


Srbija i Braničevo u velikom ratu

Moнографија „Србија и Браничево у Великом рату, 1914-1918“

razglednica veliki rat

Сет архивских фотографија „Србија и Браничево у Великом рату, 1914-1918“

НОВИ ЗБОРНИК ДОКУМЕНАТА ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ ПРЕД ВАМА
Историјски архив Пожаревац објављује једанаесту публикацију у оквиру едиције „Зборници докумената“ под називом „Збирка Павла Богдановића Душманића (1788-1850) 1813-1841 – документа Историјског архива Пожаревац“, под покровитељством Града Пожаревца. Зборник приређене архивске грађе опремљен је уводном студијом, регистрима докумената, личних имена, тема, географских назива, печата и потписа, и прилогом у виду илустрација докумената из истоимене збирке Историјског архива Пожаревац.

Zbornik 11 IAP

Приређивачи и редактори изворног текста и регистара су виши архивист Наташа Милошевић Дулић и архивски саветник др Драгана Милорадовић, док је главни и одговорни уредник и уредник др Јасмина Николић, директорка Историјског архива Пожаревац.

 

ОДРЖАНА ПРОМОЦИЈА ДВЕ ПУБЛИКАЦИЈЕ ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ
Промоција посебног издања „Библиографија часописа Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац, 2012-2022“ и најновијег дванаестог броја часописа „Записи“, у издању Историјског архива Пожаревац под покровитељством Града Пожаревца, одржана је у амбијенту Ергеле Љубичево у Пожаревцу, 14. јуна 2024

Promocija casopisa u Ljubicevu

Promocija casopisa u Ljubicevu

Присутнима су се обратили директорка Историјског архива Пожаревац др Јасмина Николић, у својству идејног аутора, оснивача, издавача, првог главног и одговорног уредника часописа „Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац“, проф. др Ивана Крстић Мистриџеловић са Криминалистичко-полицијског универзитета и др Маријана Мраовић из Војног архива Министарства одбране Републике Србије у својству рецензената и чланова редакције овог врхунског часописа националног значаја „Записи“.

Promocija casopisa u Ljubicevu

Promocija casopisa u Ljubicevu

Promocija casopisa u Ljubicevu

Утиске ауторског тима o изради „Библиографије часописа Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац, 2012-2022“ поделиле су коауторке Наташа Милошевић Дулић, виши архивист и Рената Минић, мср, дипл.библиотекар – саветник.

Promocija casopisa u Ljubicevu

Promocija casopisa u Ljubicevu

Промоцију две публикације Историјског архива Пожаревац употпунио је музички програм, који је извео камерни хор „Одјек“ Центра за културу у Пожаревцу.
Погледајте фотографије са промоције две публикације у Ергели Љубичево.
Више о догађају прочитајте овде.
Погледајте ТВ-прилог САТ ТВ Пожаревац.

НАЈАВА ДОГАЂАЈА – ПРОМОЦИЈА ДВА ИЗДАЊА ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ У ПРОСТОРУ НА ОТВОРЕНОМ – У „ЕРГЕЛИ ЉУБИЧЕВО“ У ПОЖАРЕВЦУ, 14. ЈУНА 2024.

NAjava događaja

 

ПРИПАДНИЦИ ГАРНИЗОНА ПОЖАРЕВАЦ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ У ПОСЕТИ ИСТОРИЈСКОМ АРХИВУ ПОЖАРЕВАЦ
Историјски архив Пожаревац посетили су припадници Војске Србије Гарнизона Пожаревац, 11. јуна 2024. године. Приликом посете, осим упознавања са радом Историјског архива Пожаревац, припадници Гарнизона Пожаревац имали су прилику и да разгледају изложбе архивских фотографија „Кроз одабрану архивску грађу 1880-1980” и „Пожаревац на старим разгледницама и фотографијама“, у пратњи виших архивиста Мирјане Степановић, Наташе Милошевић Дулић и Милана Станковића.

Garnizon u Arhivu

Garnizon u Arhivu

Представљен им је и део фонда „Стара и ретка књига 1752-1864“. Посета припадника Војске Србије одвијала се у оквиру амбијенталне наставе која се реализује кроз успешну цивилно-војну сарадњу Историјског архива Пожаревац и Гарнизона Пожаревац Војске Србије.

 

Архива вести

Погледајте архиву вести

 

Линкови

ica, arhiv, pozarevac

icarus, arhiv, pozarevac

grad, pozarevac, arhiv

ministarstvo, kulture

arhiv, srbije, pozarevac

kultura

 

ОСНОВНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ И ДЕЛАТНОСТ АРХИВА

 

Историјски архив Пожаревац  основан је, као Архивско средиште, 24. априла 1948. године, од стране тадашњег Градског народног одбора Пожаревац, а садашњег следбеника – Града Пожаревца. Потом су суоснивачка права ове Установе прихватили и други органи управе Браничевског округа, чији су данашњи следбеници Општине Петровац на Млави, Кучево, Жагубица, Жабари, Голубац, Велико Градиште и  Мало Црниће. Дакле, месна надлежност Историјског архива Пожаревац данас обухвата територије Града Пожаревца и општина Петровац на Млави, Кучево, Жагубица, Жабари, Велико Градиште, Голубац и Мало Црниће.

Историјски архив Пожаревац (даље: Архив) је модерна, ефикасна и отворена установа културе, која има за задатак, да применом највиших стандарда, на најадекватнији начин, евидентира, преузима, сређује, обрађује, изучава и штити архивску грађу која се у њему чува, као и да омогући њено несметано коришћење и објављивање.
Делатност Архива разврстава се према јединственој класификацији делатности у области рада институција културе – 90.01 делатност библиотека и архива.

Архив је надлежан за заштиту архивске грађе свих правних субјеката који нису републички органи и организације а делатност обављају на територији Браничевског управног округа. Архив у свом раду спроводи послове везане за бригу о заштити архивске грађе како код ималаца тако и код стваралаца грађе, подижући свест о значају архивске грађе за историју Града Пожаревца, општине Браничевског управног округа и региона. Архив у свом свакодневном раду користи савремене информационо-комуникационе технологије. Кроз сарадњу са образовним установама и медијским кућама, као и путем изложби, издавачке делатности, промоцијама и предавањима, Архив ширoj јавности пружа информације о културно-историјској баштини која се у њему чува. У складу са тим Архив:
• води евиденције о архивској грађи и ствараоцима и имаоцима архивске грађе;
• обавља стручни надзор над класификацијом, одабирањем, архивирањем, чувањем, стручним одржавањем и заштитом архивске грађе, код стваралаца и ималаца документарног материјала;
• даје сагласност на листе категорија документарног материјала са роковима чувања које доносе органи, предузећа и установе;
• обавља стручни надзор над издвајањем безвредног документарног материјала који се налази код стваралаца и ималаца, ради уништења;
• налаже предузимање мера за отклањање утврђених недостатака у погледу заштите архивске грађе и документарног материјала; 
• преузима архивску грађу у складу са законом из области управе, као и архивску грађу угашених привредних субјеката;
• преузима, сређује, обрађује, израђује информативна средства о архивској грађи, чува и одржава архивску грађу;
• обавља превентивну заштиту архивске грађе из својих фондова;
• обавља истраживања ради стварања целине архивског фонда;
• прикупља архивску грађу у приватном власништву откупом, поклоном, или депоновањем и обогаћује фондове и збирке списима, фотографијама, разгледницама, необјављеним рукописима, дигитализованим личним колекцијама и другим документационим материјалом истакнутих породица и појединаца;
• обезбеђуjе jеднаке услове за све кориснике грађе и континуирано унапређуjе моделе приступа грађи коjи одговараjу потребама (свих) корисника;
• издаје архивску грађу на коришћење у службене сврхе, за научно истраживање и потребе публиковања, телевизијске и филмске продукције, наставе, за изложбе, за остваривање или заштиту личних права и друго, у складу са прописима и нормативним актима Архива;
• на захтев корисника даје податке, оверене копије докумената и уверења;
• отворен jе за потребе, интересовања, сугестиjе корисника, запослених, шире заjеднице, у оквиру вршења основне делатности - заштите архивске грађе и обезбеђивању jавности приступа грађи;
• обавља културно-просветну делатност, презентује јавности културна добра из фондова и збирки путем изложби, ради подстицања интересовања и изграђивања свести најшире јавности о значају архивске грађе као културног добра и значају архивске делатности уопште;
• обавља издавачку делатност објављивањем стручних и научних, штампаних и електронских публикација као и видео, аудио и мултимедијалних издања;
• реализује образовне активности кроз јавна вођења, предавања, радионице, публикације и друге информативно-образовне активности;
• иницира формално и неформално образовање кроз широк спектар активности, путем доступности тачних информациjа и адекватну прегледност грађе;
• активно примењуjе нове технологиjе у заштити, приступу грађи и њеној промоциjи, приређивањем електронских каталога, web презентацијама, и сл. у складу са потребама савременог друштва;
• сарађује са домаћим и страним архивима у циљу промовисања и развоја архивске делатности разменом репродуковане архивске грађе, разменом архивских стручњака, стручне литературе и искустава, организовањем стручних и научних саветовања, приређивањем разних врста манифестација, те организовањем и реализацијом заједничких пројеката.
• организује пропагандну делатност путем штампаних и електронских медија и других промотивних активности;
• стара се о коришћењу културних добара у сврхе одређене законом;
• организује стручна и научна предавања, конференције, округле столове, презентације, видео пројекције и перформансе;
• стара се о редовном стручном образовању запослених;
• сачињава план заштите у ванредним околностима;
• обавља и друге послове у циљу заштите архивског наслеђа у складу са законом.

У објекту архивског депоа смештено је и трајно се чува 646 архивских фондова и збирки, у количини од око 5.200 м/1 грађе (која обухвата временски период од 18. до 21. века), затим, смештена је специјализована архивска библиотека затвореног типа, која располаже богатим и разноврсним књижним фондом од око 10.000 библиотечких јединица. Такође, овде су смештене и микрофилмска и дигитална библиотека црквених матичних књига, дигитална библиотека земљишних књига и појединих архивских фондова и збирки. Збирка микрофилмова садржи око 500.000 микрофилмских снимака оригинала и диазо копија, док збирка дигитализоване архивске грађе садржи око милион дигиталних записа.

 

Организациони делови Архива су одсеци и група послова, и то:

  • * Одсек заштите архивске грађе, рад са корисницима и истраживачима и архивска библиотека;
    * Одсек за сређивање и обраду архивске грађе, културно-просветну, образовну, издавачку, изложбену и информативно-пропагандну делатност;
  • * Одсек за техничку заштиту, микрофилмовање и дигитализацију архивске грађе и
  • * Група за опште послове.

 

Историјски архив Пожаревац у свом дворишном комплексу архивског депоа „Стара касарна – павиљон 4“, од 2017. године, има сталну изложбену поставку на отвореном, која је доступна заинтересованим посетиоцима током године и део је туристичке понуде града Пожаревца.

Архив има и свој часопис Записи – Годишњак Историјског архива Пожаревац (од 2012. године -  ), категорије М51 – врхунски часопис националног значаја - категорисан је 2021. године, од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС.

Историјски архив Пожаревац је члан Међународног архивског савета (ICA) са седиштем у Паризу/Француска од 2010. године.

Историјски архив Пожаревац је члан Међународног института за архивска истраживања са седиштем у Бечу/Аустрија од 2017. године.

Стручна запослена лица Историјског архива Пожаревац су чланови Архивистичког друштва Србије са седиштем у Београду/Србија.

 

СТАТУТ
ИНФОРМАТОР О РАДУ

 

Информатор о раду Историјског архива Пожаревац доступан је у оквиру Јединственог Информационог система на сајту Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.

ДИРЕКТОР

 

ДИРЕКТОР ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ
ДР ЈАСМИНА НИКОЛИЋ

dr jasmina nikolic
Биографија

 

 


УПРАВНИ И НАДЗОРНИ ОДБОР

 

УПРАВНИ ОДБОР ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ

1. Вук Симоновић из Пожаревца, председник
2. Катарина Серафиновић из Петке, заменица председника,
3.Александра Максић из Пожаревца, чланица,
4. Анђела Драгић из Костолца, чланица,
5. Мирјана Степановић из Пожаревца, чланица и
6. Јасмина Живковић из Пожаревца, чланица,
7. Владан Стокић, из Трњана, члан.


НАДЗОРНИ ОДБОР ИСТОРИЈСКОГ АРХИВА ПОЖАРЕВАЦ

1. Јелена Николићиз Пожаревца, председник,
2. Никола Живковић из Пожаревца, члан и
3. Горан Митић из Великог Црнића, члан.

ПЛАНОВИ И ИЗВЕШТАЈИ
САРАДЊА-ПРОТОКОЛИ

 

   
Sporazum BIH i IAP

9. Смернице о научној и културној сарадњи између Историјског архива Пожаревац и Архива Босне и Херцеговине, Историјски архив Пожаревац, Пожаревац, 10. октобар 2023.

IAP

8. Споразум о научној и културној сарадњи између Криминалистичко-полицијског универзитета Београд и Историјског архива Пожаревац, Ректорат Криминалистичко-полицијског универзитета, Београд, 15. април 2021.

IAP

7. Споразум о научној и културној сарадњи између Историјског института Београд и Историјског архива Пожаревац, Влада Републике Србије, Београд, 4. март 2021.

IAP I Severna Makedonija 6. Меморандум о сарадњи Историјског архива Пожаревац и Државног архива Републике Северне Македоније – Одељење у Скопљу, Државни архив Републике Северне Македоније, Скопље, 3. јун 2019.
IAP I IIAS 5. Протокол о сарадњи Историјског архива Пожаревац и ИИАС у Трсту/Италија и МИАС Универзитета у Марибору/Словенија, Скупштина Града Пожаревца, Пожаревац, 12. март 2013.
IAP I Arhiv Republike Srpske 4. Протокол о сарадњи Историјског архива Пожаревац и Архива Републике Српске у Бањалуци/Република Српска, Скупштина Града Пожаревца, Пожаревац, 28. септембар 2012.
IAP i Zgodvinski arhiv Ptuj 3. Протокол о сарадњи Историјског архива Пожаревац и Згодовинског архива Птуј/Словенија, Архив Србије, Београд, 14. децембар 2011.
IAP i Megatrend 2. Протокол о сарадњи Историјског архива Пожаревац и Факултета за пословне студије Мегатренд Универзитета, Историјски архив Пожаревац, Пожаревац, 29. октобар 2010.
IAP i Eparhija Braničevska
1. Протокол о сарадњи Историјског архива Пожаревац и Епархије Браничевске, Двор Епархије Браничевске, Пожаревац, 15. октобар 2010.

 

КОЛЕКТИВ

 

Укупан број запослених на неодређено време у Историјском архиву Пожаревац је 11, и један запослени на одређено време.

 

ДИРЕКТОР:
Др Јасмина Николић

 

РУКОВОДИЛАЦ ФИНАНСИЈСКО-РАЧУНОВОДСТВЕНИХ ПОСЛОВА:
Драгана Јовановић

 

ПОМОЋНИК ДИРЕКТОРА ЗА АРХИВСКУ ОБЛАСТ:
Мирјана Степановић

 

ОДСЕК ЗАШТИТЕ АРХИВСКЕ ГРАЂЕ, РАД СА КОРИСНИЦИМА И ИСТРАЖИВАЧИМА И АРХИВСКА БИБЛИОТЕКА:
Др Јасмина Живковић
Слободанка Цветковић
Горан Митић
Весна Џанић

 

ОДСЕК ЗА СРЕЂИВАЊЕ И ОБРАДУ АРХИВСКЕ ГРАЂЕ, КУЛТУРНО-ПРОСВЕТНУ, ОБРАЗОВНУ, ИЗДАВАЧКУ, ИЗЛОЖБЕНУ И ИНФОРМАТИВНО-ПРОПАГАНДНУ ДЕЛАТНОСТ:
Др Драгана Милорадовић
Наташа Милошевић Дулић
Милан Станковић, Mср
Драгица Дељанин



ПРИЗНАЊА, НАГРАДЕ

 

 

   Историјски архив Пожаревац је добитник признања и награда:

  • - Захвалница ОШ „Краљ Александар Први“ Пожаревац за значајне доприносе у раду школе – поводом Дана школе, манифестација „Краљеви дани“, Пожаревац, 15. децембар 2023.

  • - Захвалница Завичајног музеја Петровац на Млави, на оствареној успешној сарадњи - поводом 20 година постојања и рада Музеја, Петровац на Млави, 2019.

  • - Захвалница и сребрњак ОШ „Краљ Александар Први“ Пожаревац за значајне доприносе у раду школе - поводом 80 година од оснивања и рада школе, Центар за културу, Пожаревац, 16. децембар 2019.

  • - Архипастирска Грамата Његовог Преосвештенства Епископа браничевског Господина Господина др Игнатија за показану делотворну љубав према Саборној цркви Св. Архангела Михаила и Гаврила у Пожаревцу и дугогодишњу сарадњу на очувању црквено-културних вредности, Епархија браничевска, Пожаревац, 26. јул 2019.

  • - Захвалница Института за стратегијска истраживања Министарства одбране Републике Србије, Београд, 6. фебруар 2017.

  • - Захвалница Града Пожаревца за сарадњу и допринос на остваривању задатака васпитања и образовања, Пожаревац, 12. новембар 2015.

    - Повеља Града Пожаревца и Општине Велико Градиште за помоћ и допринос обележавања стогодишњице одбране Стига и Браничева 1915-2015, Пожаревац, 7. октобар 2015.

    - Захвалница Медија центра „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране Републике Србије за учешће у заједничким пројектима од значаја за Министарство одбране и Војску Србије у 2014. години, Београд, 23. јануар 2015.

    - Захвалница Архива Републике Српске у Бањалуци за сарадњу на очувању и заштити архивске грађе и историјског памћења, Бањалука/Република Српска/Босна и Херцеговина, 19. април 2013.

    - Захвалница Медија центра „Одбрана“ Управе за односе са јавношћу Министарства одбране Републике Србије за успешну и плодотворну сарадњу у 2012. години, Београд, 24. јануар 2013.

    - Златна архива Фонда Александра Арнаутовића – Архив Србије, за немерљив допринос очувању драгоцене српске баштине, Београд, 14. децембар 2011.

    - Захвалница Центра за обуку копнене војске Војске Србије за исказану сарадњу, помоћ и приврженост Војсци Србије, Пожаревац, 16. новембар 2010.

    - Захвалница Историјског архива Краљево за рад и успешну сарадњу на развоју архивске струке и афирмацију културног стваралаштва, Краљево, 2010.




ЗГРАДА АРХИВА

izložba na otvorenom
Izlozba na otvorenom

  

Управници и директори

1. Др Игор Плетњев
2. Тодор Илић
3. Војислав Живковић
4. Лазар Димовић
5. Тихомир Николић
6. Радмила Динић
7. Надежда Кречов
8. Властимир Радивојевић
9. Владимир Божиновић
10. Надежда Кречов
11. Јованка Николић
12. Предраг Јевремовић
13. Вукадин Јосић
14. Живорад Сарафиновић
15. Др Јасмина Николић - Биографија

1948-1949
1949-1952
1952-1953
1953-1954
1954-1956
1956-1957
1957-1958
1958
1958-1959
1959-1963
1963-1969
1969-1996
1997-2001
2001-2003
2003-